Prva godina

1. Mjesec

prilagodba na vanjski svijet Tjelesni razvoj – Prosječna težina novorođenčeta je 3,4 kg, a dječaci su u prosjeku za 100-150g teži od djevojčica. U prvih 2-4 dana života dijete gubi 7-10% svoje rodne mase. Taj fiziološki, očekivani pad težine beba nadoknadi dojenjem između 7. i 14. dana života. Od tada se nastavlja rast telesne mase i on krajem 1. mjeseca života djeteta treba biti 10-20% iznad porođajne težine. Dijete se rađa prosječne duljine 50 cm, s opsegom glave 33-36 cm. U prvom mjesecu raste 5 cm u duljinu, a glavica se poveća opsegom 1-2 cm. Mentalni razvoj Novorođenče u budnom stanju kratko promatra ljudsko lice i predmete u vidnom polju te okreće glavu prema izvoru zvuka ili svjetla. Novorođenče se glasa refleksno i spontano krikom ili plačem. Osjeti njuha i sluha su u potpunosti razvijeni, a vid se postepeno razvija. Krajem prvog mjeseca beba fiksira crno-bijele uzorke i žarke boje. Motorički razvoj Dijete se rađa s nizom primitivnih refleksa i automatskih radnji poput refleksa sisanja, traženja usnama, hvatanja dlanom i tabanom, refleksa automatskog hoda i Moorovog refleksa. Refleksi se postepeno gube, a njihovo prisustvo nakon određenog vremena ometa stjecanje novih razbijenih obrazaca motorike. Novorođenče u leđnom i potrbušnom položaju zauzima položaj kao u maternici. Na blagi dodir stopala krenuti će prema naprijed. Šake su čvrsto stisnute.

2. Mjesec

Tjelesni razvoj Beba od dva mjeseca prosječno dobiva oko 170 g tjedno ili oko 700 g mjesečno. Opseg glave raste 1 cm, a dužina 4 cm pa su dvomjesečne bebe teške prosječno oko 5 do 5,5 kg, a dugačke 57-58 cm. Mentalni razvoj Beba se smiješi ljudima oko sebe, kada je gledaju ili joj se obraćaju. Počinje se samostalno glasati, raspoznaju se samoglasnici iii..eee.. Pogledom fiksira oči roditelja, i prati udaljenost oko 30 cm. Majčin glas i uzimanje u naručje ju smiruje. Motorički razvoj Na trbuhu beba podiže glavu i ramena, a u opuštenom stanju šaka je sve manje stisnuta. U položaju na leđima zauzima položaj asimetrije, a kod povlačenja za ruke kontrolira glavicu od sredine fokusa. Kada bebu uhvatimo ispod pazuha, povlači noge u koljenima, a u dodiru s podlogom nakratko se odupire o nju.

3. Mjesec

Tjelesni razvoj: Periode u životu djeteta kada ono motorički i tjelesno naglo napreduje nazivamo skokovi u razvoju. Beba s tri mjeseca vrlo često prolazi to razdoblje. Prepoznajemo ga kao promjenu ritma spavanja, hranjenja i ponašanja. Krajem 3. mjeseca dijete naraste u odnosu na rodnu dužinu oko 9-12 cm,a težinom oko 2 kg. Mentalni razvoj Osim u tjelesnom, događa se i skok u mentalnom razvoju. Beba gleda svoje ruke, zvečku koju drži, miče prstima, dodiruje igrčake. Prati pogledom osobu koja se kreće u prostoru oko nje. Kada je budna beba se glasa. Motorički razvoj Ležeći na trbuhu beba podiže glavu, ramena i oslanja se na podlaktice gledajući okolo. Ako joj stavimo igračku u ruku ne ispada joj već se povremeno pomiče.